תפקידו של מנופאי מכולות

נמל אשדוד > תפקידו של מנופאי מכולות

תפקידו של מנופאי מכולותמנופאי מכולות

למרות שזהו תפקיד טכני, שלא תמיד נחשב לתפקיד אטרקטיבי בקרב מחפשי עבודה, המנופאי הוא אחד התפקידים החשובים ומלאי האחריות שקיימים בתעשייה כיום. זהו תפקיד שמחייב אותך לדיוק, למקצוענות שיא, לעירנות ולאחריות. העבודה בכל מסוף מכולות מציבה מולנו אתגר שבא לידי ביטוי בגודל, בכובד ובאחריות על השינוע המדויק למקום המדויק.

עבודת המנופאי היא שינוע מכולות ממקום למקום, לעיתים מהאוניה אל מסוף מכולות ולעיתים למקום אחר, בהתאם למקום שבו הוא עובד. בנמל אשדוד מנופאי מכולות דואג להורדת המכולות מהאוניה ולהנחתה במסוף  המכולות הסמוך או להעברת המכולה אל האוניה בדרך למדינת היעד.

אז מה בעצם כוללת עבודתו של מנופאי?

מנופאי בהגדרה הפשוטה ביותר, אחראי על תובלת המכולות באמצעות המנוף ממקום למקום. הוא מציע הובלת מטענים כבדים באמצעות מנוף, לרוב מכולות מלאות בסחורות שמגיעות אל הנמל או יוצאות ממנו.

העבודה של מנופאי מלאה באתגרים, כיוון שהוא חייב להיות מדויק מאד עם כל צעד שהוא עושה על המנוף. בגלל המשא הכבד מאד, שמוערך בטונות רבים, עליו להתמקצע, ללמוד ולתרגל את העבודה עד לדיוק בסנטימטרים. זאת משום שחוסר דיוק יכול לבוא לידי ביטוי באסון.

מנופאי אחראי על השלבים הבאים:

לכאורה נדמה שמדובר בפעולות פשוטות ומהירות, אך למעשה מדובר במבצע מורכב מאד.

כדי להפוך למנופאי, יש לגשת לקורס הסמכה מיוחד, לרוב קורס עגורן/ מנופאי. בקורס הזה לומדים מגוון נושאים שסובבים את העבודה, מהנדסת מכונות ועד להפעלת מחשוב, מסימולציות ועד לחישובי מרחקים.

בין עבודת המנופאי לבטיחות ואחריות

כאמור, עבודת המנופאי היא אחת העבודות המסוכנות והמחייבות אחריות שיש. כל תנועה לכיוון הלא נכון יכולה להוליד מצב חירום בנמל. כך למשל כאשר יש מזג אוויר סוער ועל המנופאי לשנע מכולה ממקום אחד למקום אחר, תוך התחשבות בתנאי שטח לא טובים.

לעיתים קרובות כאשר יש רוחות עזות או מזג אוויר סוער, האוניות שמגיעות אל הנמל לא יכולות להיות יציבות, הכל מתנודד וזז. לעיתים מדובר בעבודה בתנאי ראות לקויה, למשל בשעות הערב או הלילה. לפעמים יש ערפל.

בכל המקרים האלו המנופאי צריך להיות במיטבו, לגלות אחריות, לחשוב על בטיחות הסובבים אותנו בתוך שטח הנמל.

מסיבה זו, מדובר בתפקיד חשוב מאד, שדורש לא מעט ניסיון, מחשבה, ראש גדול, יכולת טכנית ותכנונית ודיוק.

בנמל אשדוד, סייענו למנופאים באמצעות סימולטור מיוחד שעוזר להם לתרגל ולדייק את העבודה שלהם, כך שכל מבצע שינוע מהאוניה או מסוף מכולות יהיה קל ובטוח.

למידע ופרטים נוספים צרו קשר כבר היום!