מערכת "שער עולמי" – מודל 2018

מערכת סחר החוץ של מדינת ישראל במתכונתה הקודמת עד לאחרונה נחשבה זה שנים למיושנת ונשענה רבות על ניירת ורגולציה סבוכה ומייגעת. הצורך בשינוי והיערכות מודרנית היה נדרש ולכן הוחלט להקים פלטפורמה חדשה ומתקדמת שתשנה את כל נושא סחר החוץ של ישראל. 
מערכת סחר החוץ שער עולמי היא הפלטפורמה שפותחה ונבחרה לצורך כך והושקה רשמית בתאריך 14.1.2018. המהלך הינו משמעותי מאוד לכל קהילת סחר החוץ של ישראל כאשר המערכת החדשה מהווה פלטפורמה מיחשובית חדשה ומשוכללת לניהול סחר החוץ, בסביבת עבודה אינטרנטית הפועלת באמצעות מסרים אלקטרוניים וללא נייר. המערכת החדשנית מספקת גישה וזמינות למאגרי מידע ומשתפת את כל הגורמים הרלוונטיים לבסיס נתונים אחד.

ההערכות המוקדמת


מינהל המכס של רשות המסים היה אחראי בפועל על השקת המערכת וכל הגורמים הפועלים בסחר חוץ העובדים מולה נדרשו מבעוד מועד להיערך לקראת המעבר. המערכת הישנה סיימה למעשה את פעילותה בתאריך 10.1.2018, ולכן, כל יבואן חייב להיערך לכך שלא יוכל לבצע פעילות בחלון הזמנים שבין הפסקת המערכת הישנה לזאת  החדשה. 
מעבר להיערכות נקודתית חשובה זו, ישנו כמובן צורך להיערך לפעילות החדשה מבעוד מועד. היבואנים השונים נדרשים להצטייד בכרטיס חכם שמאפשר מגוון פעולות עתידיות כמו מילוי טפסים, שידור צרופות דיגיטאליות, שימוש בשאילתות מזוהות וכו'. את הכרטיס ניתן לרכוש בחברות המספקות שירות זה ואשר אושרו על ידי משרד המשפטים, בין היתר חברות Comsign וחברת Personalid - ללא כרטיס חכם מתאים, לא תאופשר למעשה העברת מסרים במסגרת מערכת "שער עולמי".

השינויים המרכזיים


יבואנים אשר פועלים מול משרדי ממשלה, כך לדוגמא משרד הכלכלה ומשרד החקלאות, ומגישים בקשות לאישורי ייבוא ממשרדים אלו נדרשים לעשות שימוש בטפסים ייעודיים המותאמים לדור החדש. השינוי העיקרי בטפסים החדשים יהיה בדרישה להזנת פרטי מכס המותאמים לספר המכס החדש. עיקר הפעילות הרשמית נעשית מול מנהל המכס, ולרוב, את מרבית השירות הנוגע בשחרור סחורות מבצע עמיל מכס שדואג לפרוצדורות הטכניות. היבואן חייב לצייד את סוכן המכס בייפוי כוח המתאים לסביבת העבודה החדשה שיאפשר לו ביצוע פעולות שונות בשמו. ייפוי כוח זה ניתן לשידור במסגרת הכרטיס החכם אבל ניתן גם להצטייד בייפוי כוח מודפס על נייר.
ככלל כל פעילות סחר החוץ תותאם למערכת החדשה ובכלל זה טפסים בדבר הצהרות יבואן, קבלות רישיון יבוא, תהליכי שחרור מוניות לרשות הפלסטינית, הגשת בקשות לפטור ממכס לחומרי גלם, יבוא בשר, רישוי ויבוא יהלומים ועוד

סיוע ותמיכה ראשונית


היבואנים יכולים להתייעץ עם הגורמים הרלוונטיים בלשכות הסחר המקומיות, וכן להיעזר בנציגי המכס באזורים השונים. מערך המכס מצידו נערך לתהליך המורכב עם פעילות מאומצת שכוללת העמדת מוקד תמיכת מחשוב לטיפול בבעיות שצצות. הליך המעבר הינו מעט מורכב ומומלץ להתייעץ עם מומחים פרטיים לנושא אשר יכולים לייעץ לכל דורש ולספק שירות ליבואן אשר יקל עליו על המעבר ואף ישרת אותו לאחר מכן. מערכת "שער עולמי" החדשה תועיל מאוד לפשט הליכים לכל הצדדים המעורבים ועל  מנת לנצלה היטב מומלץ להיערך אליה כנדרש.

 

למידע ופרטים נוספים צרו קשר כבר היום!