חומרים מסוכנים – מידע מקיף ואזהרות שימוש

חומרים מסוכנים כשמם כן הם – מסוכנים לכל אדם, בעל חיים ולסביבה. חשיפה ישירה לחומרים אלה, בין אם במגע ובין אם דרך האוויר, עלולה להוביל להשלכות נוראיות, לעיתים אף קטלניות, תלוי מהי מידת החשיפה. גם עסקים לא חפים מכך. לדוגמא, חומר נוזלי מסוכן, שנשפך בכמויות רבות במחסני כימיקלים של בית מלון לצורך העניין, עלול להוביל לסגירה הרמטית של קומת המחסנים עצמה ואפילו לסגירה של בית המלון כולו, תוך פינוי כל האורחים מחדריהם, הזעקת משטרה, מגן דוד אדום ועדכון המשרד לאיכות הסביבה. במאמר זה נעבור על הסכנות של אותם חומרים מסוכנים.


מהם אותם חומרים מסוכנים?


חומרים מסוכנים מופיעים בדרך כלל בצורה של נוזל או גזים רעילים וחשיפת האדם אליהם עלולה לגרום לתוצאות הרסניות ביותר. מגע עם הנוזל או שאיפת האדים של גז מסוכן עלול לגרום למחלות חשוכות מרפא ואף למוות, אם הנחשף לא יטופל באופן מיידי ומקצועי (ולעיתים גם הטיפול לא יכול לעזור). החשיפה אליהם יכולה לקרות בשלושה דרכים: באמצעות מגע פיזי ישיר, שאיפה או בליעה. מדובר בחומרים רדיואקטיביים, רעילים, נפיצים, קורוזיביים (מאכלים), מחמצנים, מוצקים ונוזלים דליקים, גזים ועוד. 

   
איך נחשפים אליהם?


ישנם מספר סוגי חשיפות לחומר מסוכן: חשיפה קצרת מועד, בה האדם נחשף לריכוז גבוה של החומר, חשיפה ממושכת, בה הנפגע נחשף לחומר מסוכן לאורך זמן ממושך וחשיפה תעסוקתית (קבועה), בה האדם נחשף באופן יומיומי לחומרים מסוכנים כחלק מתפקידו ועבודתו, דבר העלול להוביל למחלות עתידיות, המוגדרות בשפה המקצועית כמחלות תעסוקתיות.  


היכן מאחסנים אותם? 


בהתאם לתקנות של המשרד לאיכות הסביבה, את החומרים יש לאחסן במקומות מיוחדים המיועדים להם. מקומות אלה חייבים להיות יציבים, משולטים, רחוקים ממקור אש או חום, מאווררים היטב עם עדיפות למקומות קרירים ובעלי פתחי מילוט נגישים, עם מסלולים ברורים לעין. תקנות אלה "נכתבו בדם" ונועדו להגן ולשמור על חייהם של אנשים ועל כל העובדים בעסקים ובמפעלים שיש להם נגיעה עם חומרים מסוכנים באשר הם.  

הובלת חומרים מסוכנים


הובלת חומרים מסוכנים דורשת זהירות מרבית, תוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר. אין להקל ראש בהובלה מסוג זה, בייחוד שכשמדובר בלוגיסטיקה מורכבת ולא פשוטה, אך בהחלט אפשרית. לכן את ביצוע ההובלה יש לתת לחברה מקצוענית, העומדת בכל התקנים המחמירים ומספקת שינוע איכותי ובטוח. לחברת פרידנזון ניסיון של כ-40 שנה באספקת פתרונות שינוע מתקדמים, עם התמחות בהובלת חומ"ס. הפקידו את החומרים שלכם בידיים טובות. קראו עוד היום למומחים של פרידנזון.

 

למידע ופרטים נוספים צרו קשר כבר היום!